Nowy sprzęt dla strażaków

Samochód typu QUAD do jazdy po trudnym terenie, agregat prądotwórczy, agregat pompowy na przyczepie, namiot pneumatyczny, defibrylator oraz sprzęt do serwisowania masek aparatów powietrznych został przekazany strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach w trakcie odprawy rocznej kadry kierowniczej, która miała miejsce w dniu 19 lutego 2013 r. Zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu z budżetu: Powiatu Wadowickiego, Unii Europejskiej, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej.
Pojazd samochodowy typu QUAD z silnikiem o mocy 14 kW i napędem 4×4, który może być wykorzystywany do akcji poszukiwawczych, patrolowania wałów przeciwpowodziowych, dowożenia worków z piaskiem, dotarcia do niedostępnych dla samochodów miejsc (wartość 41 000 zł – w tym z Funduszu wsparcia PSP Powiatu Wadowickiego – 26 520 zł, WFOŚ i GW – 17 680 zł).
Zespół prądotwórczy o maksymalnej mocy 19,2 kW i napięciu 400/230 V, który jest zainstalowany na przyczepie i służy przede wszystkim do oświetlania terenu akcji (wartość 24 948 zł – w tym: z Funduszu wsparcia PSP Powiatu Wadowickiego – 15 028 zł, WFOŚ i GW – 9 920 zł),
Agregat pompowy wysokiej wydajności na przyczepie specjalnej Remork, którego wydajność wynosi 11,4 m3/min. i służy głównie do pompowania zanieczyszczonej wody podczas powodzi (wartość 140 292 zł – Unia Europejska).
Namiot pneumatyczny dekontaminacyjny typ NP-39 o pow. 39 m2 z osprzętem, który może być wykorzystywany jako punkt udzielania pierwszej pomocy podczas wypadków masowych oraz długotrwałych akcji (wartość 22 740,80 zł – Urząd Marszałkowski w Krakowie – 15 761,93 zł, WOŚ i GW – 6 982,87 zł).
Defibrylatory (4 szt.) stanowiące sprzęt niezbędny do ratowania życia ludzkiego (wartość 22 721,56 zł – Urząd Marszałkowski w Krakowie 22 721,56 zł).
Wyposażenie stacji serwisowej ODO (ochrony dróg oddechowych) zawierające: myjkę do masek, suszarkę, zgrzewarkę oraz sprzęt niezbędny do serwisowania masek aparatów powietrznych dla PSP i OSP (wartość 31 060,80 zł – Urząd Marszałkowski w Krakowie 31 060,80 zł).
Łączna wartość pozyskanego sprzętu wynosi 282 767,16 zł. Nowy sprzęt jest dla KP PSP  w Wadowicach ogromnym krokiem w zakresie podniesienia poziomu techniki ratowniczej i wyposażenia logistycznego.
W corocznej odprawie udział wzięli m.in. Zastępca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – st. bryg. Piotr Konar oraz Starosta Wadowicki – Jacek Jończyk, dla których podziękowania za pomoc w doposażeniu jednostki przekazał Komendant Powiatowy PSP w Wadowicach – mł. bryg. Paweł Kwarciak.